Alkotmánybírósághoz fordult egy borász

Borászportál
2011. március 21., 09:55


A bonyhádi borász, Szabó Gábor azért fordult az Alkotmánybírósághoz (Ab), mert a bor forgalomba hozatali járulékának elmulasztása esetén duplán kell azt megfizetni. Nem a bírság tényét, hanem mértékét tartja alkotmányellenesnek. Arra hivatkozik, hogy a borszakmában is jellemző körbetartozások sokaknak megnehezítik a szabályos üzletvitelt. A borászok az elmúlt évtizedben rendre a felesleges adminisztráció és a rigorózus, gyakran légből kapott bírságolás ellen panaszkodtak
Alkotmánybírósághoz fordult egy borász
 
A Tolnai borvidéken gazdákodó Szabó Gábor szerint a bortörvény a mulasztási bírság kiszabása esetében nem biztosítja az érdemi eljáráshoz való jogot, és kizárja az érdemi jogorvoslat lehetőségét, ez pedig alkotmányellenes - tudtuk meg az Agromonitor.hu-ról, mely az MTI hírére hivatkozik:
 
A borász beadványában azt is alkotmányellenesnek tartja, hogy a száz százalékos bírság hátrányos helyzetbe hozza a borászatban dolgozókat, így „nem valósul meg a gazdasági viszonyokban elvárható jogegyenlőség”. A Bonyhád környékén 140 hektár szőlőt művelő Szabó Gábor az MTI-nek elmondta: 2009-ben 1,4 millió forint bírságot szabtak ki rá, mert tízmilliós nagyságrendű kintlévőség miatt nem tudta időben befizetni a forgalomba hozatali járulékot. Közölte, azért fordult az Ab-hez, mert aránytalannak tartja a bírság mértékét, Magyarországon ugyanis az elfogadott mérték a jegybanki alapkamat kétszerese. Mont mondta, ez nem egyedül az ő problémája, környezetében egy borászati cégnek 21 millió forintos mulasztási bírságot kellett befizetnie.
A 2004-es bortörvény szerint a földrajzi jelzést nem viselő borok után 5, az oltalom alatt álló eredetű borok után 10 forint forgalomba hozatali járulékot kell fizetni literenként. A törvény arról is rendelkezik, hogy aki a határidőre nem fizeti be a járulékot, arra a tartozáson túl azzal megegyező összegű, de legalább ötvenezer forint mulasztási bírságot szab ki a borászati hatóság. Az összeg a központi költségvetés bevétele – írja az MTI.
A hazai borász társadalom a kormányváltás után egy borbarát kabinet felállásában reménykedett, ám a bormarketing ügyét sem sikerült gyorsan és megnyugtatóan rendezni - úgy tűnik a teljes szemléletváltáshoz idő kell.
Winelovers borok az olvasás mellé