Engedélyköteles online kereskedelem?

Fórumok

Az Indexen megjelent egyik cikk szerint csendben engedélyköteles lett a webboltok üzemeltetése Magyarországon.
Ha jól értem, azért, hogy eladhassunk pár Linuxos és HUP-os pólót, a jegyző engedélye kell. Ami viszont a legviccesebb az egészben, hogy a jogszabály tartalmaz egy olyan passzust, miszerint meg kell határoznom, hogy az értékesítés városon belüli, megyei vagy esetleg országos piacot fed le.
Illeték, papírmunka, vizsgálatok és a végén vagy lesz engedély, vagy boltot bezár...

Vélemény?

Hozzászólások

Miért pont az e-biznic lenne kivétel?
Aki fenntart üzletet annak is kell engedély.
Kereskedelem = engedélyköteles
____________________________
sucks: Öregebb vagyok mint a Microsoft...

Igen. Vállalkozói igazolvány a megfelelő tevékenységi körökkel.
Az egy másik kérdés, hogy hagyományos üzlet esetén vannak olyan dolgok, amit szintén ellenőrizni tudnak, viszont e-business esetén teljesen értelmetlenek. Pl. "vigyázat, lépcső"

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?

Egy újabb rendelet ami rombolja a magyar piacot és háttérbe szorít bennünket ezen a területen is? Miért nem csodálkozom?

Mert a "pult" másik oldalán állsz?
Az ombudsmani vizsgálat szerint a webshopok elsöprő többsége nem felelt meg az eddigi jogszabályoknak. Úgy döntöttek, rendet raknak, aminek az első lépése, hogy be kell jelenteni a webshopokat.

Én isp-nél dolgozom, nekünk is van egy halom bejelentési és engedély kérési meg beszámolási kötelezettségünk. Miért pont a webshopnak ne lenne?

Vásárlói oldalról tekintve meg egy rendelet, ami végre a rendet vetíti előre.

Én rengeteget rendelek/vásárolok online boltokban. Szinte csak pozitív tapasztalataim vannak, a legnegatívabb az, hogy nem tudták beszerezni a túl kis értékű rendelést, egy hét után megelégeltem és egy másik helyen szereztem be. Egy alapelvem van, sosem fizetek előre. A cégeknek utána lehet olvasni egy csomó oldalon a minősítéseknél, ez az ami biztos.

A magyar állami szervek bármiféle papírja és minősítése nem fog megmenteni az átveréstől, csak a becsületeseket sújtja minden. Ha jól emlékszem a paprika botránynál minden papír rendben volt és 8 állami szervnek is faladata volt vizsgálni őrölt pirospaprikát, mégis csak Ausztriában jöttek rá, hogy mérgező. Az állam inkább azért tehetne valamit, hogy az állami posta rendben kiszállítsa a dolgokat, ne tűnjenek el, ne legyenek összetörve. Eddig minden magán csomagszállító céggel jók a tapasztalataim.

Az egész csak a becsületes magyar kisvállalkozók életét fogja megkeseríteni, aki méhész és árulta a házi készítésű mézét, más a kerámiáját, saját festményeit stb.

http://itcafe.hu/cikk/megbuktak_a_hazai_muszaki_webaruhazak/webaruhaz-r… "Az Európai Unióban működő műszaki webáruházak több mint fele megbukott azon az ellenőrzésen, amely azt vizsgálta, hogy az üzemeltetők betartják-e a közösségi fogyasztóvédelmi előírásokat."

"A merítésbe 10 magyarországi bolt került, melyek közül 9 megbukott a fogyasztóvédelmi vizsgán, ennél egyedül Ciprus tudott felmutatni hervasztóbb eredményt."

A vizsgált magyar boltok 90 azaz kilencven százaléka megbukott a vizsgálatokon.

Ezen szám alapján teljesen normális és helyes, hogy rászállnak a webshopokra. A webshopok elsöprő többsége rosszul működik. Azon elenyésző kisebbség, amelyik meg korrekt, attól én itt most bocsánatot kérek.

A paprikabotrány annyiból jó példa, hogy kiderültek az ellenőrzési problémák és ezek után nyílt lehetőség a javításra. Elég baj, hogy ehhez az osztrákok kellettek.

Sírni meg becsületességet emlegetni ott, ahol kiderül, hogy nem szabályosan működtek a dolgok, elég necces...

[off] Bocsánatkérés elfogadva :) [/off]

Mindenhol szinte az elállási feltételek hiánya volt a gond. Ezt ugye a regisztráció nem oldja meg, mert a kistérségi jegyzőnek továbbra sincs köze az amúgy angol nyelvű webáruházakohoz.

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?

> "Mert a "pult" másik oldalán állsz?

Dehogy, mert akinek nem kell ez a mizéria az elviszi a "boltját" és öröm az élet. De ha elviszi akkor a pénzt megint viszik ki az országból, ez pedig nem jó a gazdaságnak. Én már vagy ~6 éve nem üzemeltetek webshop-ot, mert egyszerűen nem éri meg ez a kereskedelmi forma. Ha a ráfordított energiát, adminisztrációt és a beeső vásárlókat nézem akkor meg pláne. Több a gond mint egy rendes boltban és a kockázat sokkal nagyobb. Hát kinek kell ez? Megjegyzem úgy 3.000.000 látogatónál hagytam abba...Szóval ilyen látogatás mellett sem érte meg, nekem...

Ha valaki azért viszi el az országból a webshopját, mert nem akaródzik neki itt jogszerűre megfaragni, akkor külföldön nem kicsivel nagyobbat fog koppanni, mintha itt maradt volna.
Ebből a viszonylag kuplerájos magyar jogrendszerből átkerül egy tüchtig német vagy fogyasztóvédelmi perek tömkelegére szakosodott amcsi jogi felségterületre... Ahha, erre befizetek.

Nem is az a probléma, hogy engedélyhez kötött egy online bolt üzemeltetése, hiszen régen is így volt (természetesen nagyon sok hátránya van, ezt elismerem), hanem hogy a törvényhozás és a hatályba lépés között csak pár nap telt el. Egyrészt ez nem elég idő, a kereskedőknek időben tudniuk kell, hogy mire számíthatnak. Másrészt a kommunikáció sem volt megfelelő, az emberek többsége nem is tudott erről a törvényről.

ugyan ertelmezhetem rosszul de
ez
alapjan tovabbra sem kell engedelyt kerni.

Amikor mi akartunk megnyitni akkor meg egy masik szabalyozas szerint kellet ugyfelszolgalat. Ami meg egy masik szabaly szerint uzlet volt es engedelykoteles. Az onkormanyzat meg kert fel millio forintot a parkolo miatt. Mondtam nekik hogy nem hogy ugyfel de en sem fogok ide jonni, ez csak azert kell mert eloriras es a torveny mar kijott, hogy nem kell majd ilyen helyseg de egy feleves kesleltetessel lett hatalyos. (erdekes akkor tudtak hagyni felkeszulesi idot)

Szoval lehet hogy ez a bejelentesi kotelezetseg csak azert hoztak hogy megszamoljak mennyi webshop van aktualisan. Ha nem kell uzlethelyseg hozza akkor csak kitoltesz egy papirt es bekuldod a jegyzonek.

Következő az lesz, hogy minősítetteni kell a webáruházat, ezt most le lehet borítékolni.

Lassan eljön az én időm: Szlovákiai szervereken tárhely kiadó webáruházaknak !

Nem olvastam el a szabályt, de mi van ha nem országos, hanem európai piac a cél...az e-kereskedelem célszerűen nem ismeri a települé-megye/tartomány/állam-ország-földrész fogalmakat. Melyik jegyzőnél kell engedélyt kérnem az európai piacon való terítésre ?

Nagyon sok probléma van a webáruházakkal, és szerintem ez ellen akarnak tenni. Legalábbis remélem.
Gyakorlatilag néhány tíz ezer Ft elindítani egy webáruházat. Szomszéd Pisti feltesz egy ingyenes webáruház motort, feltölt pár tucat terméket...
Az ilyen webáruházak még a néhány tíz ezer Ft-ot sem termelik ki, ezért magukra hagyják. Az ilyen magukra hagyott webáruházakban azért néha próbálnak rendelni, de már régen nem aktuális a készlet, az ár...
Van aki néhány száz ezer Ft befektetéssel csinálja meg az előbb leírtakat. Itt már lehet 10-20% akinek megtérül, mert ennyi pénz esetén már utána járnak pár dolognak, de itt is rengeteg a magára hagyott, vagy legalábbis nem megfelelően karbantartott áruház.
Na akik ilyen helyen próbálnak vásárolni, azoknak elmegy a kedve az egész e-kereskedelemtől.

Elég sok olyan levél, telefon érkezik webáruházakhoz, hogy látták a webáruházban, tényleg kapható?
Na ez a fentebb leírt "csalódott" vásárlók miatt van.
Ennek van egy olyan következménye, hogy vannak emberek, akik megrendelik egyszerre több helyen, és amelyik előbb érkezik meg, azt kifizetik, a többit nem veszik át.

Eléggé érintett vagyok, oldalakat tudnék írni.

Az nagyon nem jó, hogy fizessek százezreket, hogy kapjak egy logót, hogy én betartom a szabályokat, de az nagyon is jó, ha megpróbálják kiszűrni azokat, akik úgy akarnak webáruházat nyitni, hogy a szomszédnak is van legyen nekem is. Közben egyáltalán nem értenek hozzá. Sem a technikai lehetőségeket, sem az internetes szokásokat, sem a.... nem ismerve.

Nem tudom mi lenne a jó megoldás, mert tényleg vannak olyan webáruházak, akiknek nincsen szükségük üzletre, raktárra. Vannak speciális termékeket áruló, egész kicsi de korrekt webáruházak, akiknek minden ilyen jogszabály szívás, mert valószínűleg nem ebből van a fő bevétele, azaz egészen kis kiadás, utánajárás is elviszi az összes hasznot.

Szerintem nem kellene mindíg a "nyugat" után menni, mert részben ezért is tartunk ott ahol tartunk (bankok, befektetők, stb..). Mert próbáljuk implementálni a máshol jól/rosszul működő dolgokat, ami nálunk nagy eséllyel csak rosszul működhet.
Szerintem semmi gond nincs azzal, ha kereskedelmi tevékenységet úgy engedélyezünk egy országba, hogy azt engedélykötelessé tesszük.

1. Kevesebb "átverős" bolt.
2. Valószínűleg pontosabb adóbefizetés.
3. Csökken az amúgy is túlbúrjánzó piac, a sallangok eltűnnek, akik komolyan gondolják megmaradnak.

> Hogy működött eddig hivatalosan egy wbshop, ha ..
ugy hogy betartott minden eloriast.

>..nem volt engedélyköteles
ma mar egy 4fal koze zart bolt sem endedelykoteles, par kivetellel, ilyen lett pluszba a dohanytermekek forgalamzasa.

> Pont arról van szó, hogy a nem hivatalosan működő kereskedelmi tevékenységet folytató webshopokat kéne hivatalos keretek közé szorítani nem?
Nem teljesen, a webshopok eddig is hivatalosan mukodtek, hogy szabalyosan-e, az masik kerdes. Igy lesz tudomasa az osszes hatosagnak, hogy hol vannak a webshopok, merthogy eddig nem volt. Es lesz ra alkalmuk ellenorizni.

Bankok és befektetők nélkül nincs piacgazdaság. Szeretnél a szocializmusba visszatérni ? ...ott meg a webshop lesz életképtelen. Ez ilyen magyar trend, hogy a karvalytőkét fikázzák a turbómagyarok ? Abból van ám az autópálya, amin a magyar d/gárda mehet vonulgatni...csak szólok.

Arra, hogy nem látok a hazaihoz hasonló akadálygörgetést sehol máshol. Itt mindig valami középkori ötletet akar megvalósítani pár barokk alkat... Gondolok itt a DSA és társaira, a fent említett "logók" kb. annyit érnek mint az "év honlapja" plecsni...
A szopatás a kis boltok esetében nagyban megy, lásd itt.
A nagyok járnak jól most is, mert (alkalmazottanként évi 4m bevétel feletti) online bolt nyitásához az e-kereskedelmi pályázatokon (max 50%) uniós támogatás is igényelhető.

A bantu kézben lévő offshore aukciós oldalak járnak jól, akik kiviszik a jutalékot az országból. Van egy tippem, kik lobbizták ki a webshopok feletti szigorítást. [mod]

Eddig még soha nem kérdezte meg tőlünk senki, hogy tényleg kapható-e. Azért arra büszke vagyok, hogy eddig nagyon kevés olyan vásárlónk volt, akinek bármilyen problémája lett volna, annak a párnak is általában a méret nem stimmelt, amit cseréltünk.
Mindenesetre eldöntöttem, hogy nem hagyom a dolgot, végigjárjuk és ha ki tudjuk, kifizetjük az ezzel kapcsolatos költségeket.

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?

Hány napi vásárlód van?
Hányan árulnak még HUP pólót rajtad kívül?

A legtöbb ilyen kérdés számítástechnika webshopnál van, ahol óriási a konkurencia.
Valaki pl. megkérdezi az árat is, ami elég egyértelműen ki van írva. Vagy leírja, hogy már megrendelte x helyen, mindenhol ki volt írva, h raktáron, de senki nem tudja szállítani. Nálunk tényleg van?
Azért nem mindennaposak ezek a kérdések, de heti 1-1 biztosan van, ami szerintem elég sok.

Sajnos néha tényleg előfordul, hogy nem lehet teljesíteni egy kérést, mert vagy elfogyott, vagy a nagyker nem tudja adni attól függetlenül, hogy a készlet listája tartalmazza a terméket.

Az is óriási probléma szerintem, hogy nagyon kevés olyan nagyker van, akiknek a készletét, árait lehet automatikusan szinkronizálni. Ebből adódóan vannak termékek, hogy napokkal/hetekkel később van árkorrekció. Ezzel néha szoktunk szívni, és rengeteg energiánk megy el az árak figyelésével, korrigálásával. (Mi legalább igyekszünk :)
Sok nagyker a mai napig nincsen felkészülve a webáruházakra. Nem tudnak adni elektronikus formában leírást, képet, azaz mindenki maga gépeli be, vadássza össze, fordítja le a gyártó oldalán levő adatokat. Ebből adódóan rengeteg pontatlan leírás található a legtöbb webáruháznál.

Én a fejlesztői oldalt képviselem, de "közösen" üzemeltetjük a webshopokat kereskedőkkel, azaz rálátok az egészre.
Mindkét oldal panaszaival/problémáival szembesülök folyamatosan.
Megértem azt a vásárlót, aki megkérdezi levélben, hogy tényleg kapható-e és mennyiért, de azt a kereskedőt is, aki nem tud mit csinálni, mert a nagyker nem jelzi az árváltozást(, csak a havernak). Ha megkérdezi a nagykert, hogy xy termék mikor lesz kapható, akkor azt mondja nem tudja, közben rajta van a készlet listáján.
Ez utóbbi sem mindennapos, de egyáltalán nem elhanyagolható. A vásárló pedig egyértelmű, hogy a webshopot tartja hibásnak.
(Vannak drágább, speciálisabb termékek, amikből senki nem tart készleten. Ezeknél jelezve is van a nagyker által igért időpont.)
Szóval lehet, hogy a nagykereket is kénne szabályozni :)

Sok energia rendesen/naprakészen üzemelni egy webáruházat, de sokan csak feltöltenek valamit, aztán majd dőlnek a vásárlók hozzáállásal csinálják, és ezeket tényleg jó lenne kiszűrni, mert ezek mindenkinek csak kárt okoznak.

A HUP póló árulás azért másabb lehet, mert ott ritkán változik a termék, az ár, a készlet elég sokáig kitart gondolom.
Ahol van több száz/ezer termék, amik ráadásul folyamatosan cserélődnek, teljesen más.
Számítástecnikánál előfordul, hogy behoznak az országba pár kamionnal valamiből, és ha elfogy, akkor soha többet nem lesz kapható, de az értékesebb cuccok is cserélődnek 1-2 évente. Az árak az elmúlt egy évben meg "folyamatosan" változtak a válság miatt. Na ezeket kevesen gondolják át, amikor belevégnak.

"ogy xy termék mikor lesz kapható, akkor azt mondja nem tudja, közben rajta van a készlet listáján.
Ez utóbbi sem mindennapos, de egyáltalán nem elhanyagolható."

Azért illik egy kis készletet tartani abból, amit árulsz, nem?
Nekem ez a fajta kereskedési modell sohasem tetszett, hogy valami nincs raktáron, hanem a megrendelések alapján rendelik a nagykertől.
Ezt nem tudom igazán megérteni sem (najó érteni értem, nincs pénz árukészletre, vagy nem akarnak erre "költeni), elfogadni sem, semmilyne témában, legyen az autósbolt, szervíz, elektronikai üzlet, ruhaüzlet, bármi.
Én az autót is csak olyan helyre hordom, ahol ha bármi kell, azt leveszik a polcról, nem is tudom elképzelni, hogy bármire heteket kelljen várni. Akkor majd megveszem máshol.

Most pont amiatt aggódok, mert egy visszatérő vásárlónak várhatóan csak két hét alatt tudok HUP-os pulóvert küldeni. (Nem kaptunk abból a méretből)
De én sem szeretem, ha valami nem raktárról megy, mert nekem kell utána tartanom a hátamat a beszállítók pontatlanságai miatt. Az ügyfélnek meg nem mondhatom azt, amit az átlag számítástechnikai boltban mondanak, hogy "nem vót a nagykerbe, maj talán lesz jövő héten"

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?
BÚÉK!

"Az ügyfélnek meg nem mondhatom azt, amit az átlag számítástechnikai boltban mondanak, hogy "nem vót a nagykerbe, maj talán lesz jövő héten""

Jaja, az ügyfél az ilyet nem szereti.
De ez is olyan dolog, hogy egyszer-egyszer elmegy, meg a vevő megérti, nincs is semmi gond.
Csak az a baj, hogy manapság a webshopok 90%-a úgy dolgozik, hogy abszolut, semmikor, soha nincs semmi raktáron, még az a pár cikk sem, ami a legjobban pörög. Na az ilyet nem bírja a vásárló....
De tudom azt is, hogy a mai helyzetben nincs pénz raktárkészletre, illetve nem akarja benne állítani az ember.
Úgyhogy nehéz ügy ez.

Hm.
Barátnőmnek van egy webshopja.
Azt hiszem, javasolni fogom neki, hogy a tevékenységét folytassa valameliyk külföldön bejegyzett leányvállalatunk égisze alatt...

Eddig is engedélyköteles volt. Cégbejegyzés, tevékenységi kör blablabla. Most egy plusz marhaságot akasztanak a webshopok nyakába. Ettől aki sunnyogni akar az ugyanúgy tud sunnyogni, aki meg normálisan akar működni az meg egyből büntethető. Márpedig ne legyen kétség az NFH büntetni fog. Legutóbb régóta webshopot üzemeltető (4-5 éve) ismerősömet jutalmazták egy 6 számjegyű büntivel mert a céget bejegyző cégbíróság nem volt feltüntetve. Ilyen lesz ez is. Hiába adózol, számlázol nem csalsz el semmit, majd megy a bünti.

"visszaesőként" ekkora a jutalom. Az előző esete is valami hasonlóan közveszélyes normasértés volt. Akkor csak valami 50 pénz körüli volt a bünti. Nem kis forgalmú helyről van szó.
De tudnék még mesélni. Egy másik ismerősömet aki ruházati termékek forgalmazásával foglalkozik szintén megbüntették százezres nagyságrenben mert nem volt magyarul feltüntetve a termék összetétele. A pólón az volt, hogy "x % polyészter" a "polyészter" pedig nem magyar szó. Ergo lehet büntetni.

Na de ha nem büntetnének, akkor nem 9 webáruháznál találnának hibát a 10-ből, hanem 11-nél.
Hogy kéne szólni a jogszabálynak?
Mindent ki kell írni magyarul, de ha az angol szó hasonlít a magyar szóra (vagy mixelve van), akkor az nem büntethető?
Ugye volt más hiba is, és nem a polyészter hiba miatt büntették meg százezres nagyságrendben? Azt elhiszem, hogy neked így mesélte el...

Nekem az a tapasztalatom, azokat büntetik komolyabban akik pl. nem akarják visszaveni 8 napon belül a terméket, mert ki lett próbálva.
Ez a visszavétel használtan is egyébként egy óriási szívás a webshopoknak, mert ugye soha többé nem tudja eladni teljes áron. Ha egyáltalán el tudja adni. (Persze terméktől függ.)

Pár éve a piacon az egyik árus nagy hangon mesélte valakinek, hogy a szemét APEH megbüntette, pedig ő mindig mindent szabályosan csinált. Mindig vannak kivételek, de azért azt is tudja mindenki, hogy mi a valóság, a mindig mindent szabályosannal kapcsolatban.

Két hónap alatt válaszolt a jegyző, aki ezzel foglalkozik. Valóban bejelentésköteles, de csak maga a tevékenység, nem a webshop.

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?
BÚÉK!

A fentiek átolvasása után úgy tűnik, ennél kicsit bonyolultabb a dolog. Nem a webshopnak helyet adó szerver elhelyezkedése, hanem az üzemeltető telephelye a fontos. Így aztán kell egy nem Mo.-on bejegyzett cég is.

-----
Dropbox tárhely igénylése: https://www.getdropbox.com/referrals/NTI2MzM2MjA5

Ez így van. Nem a weblap helye a lényeg, hanem a weblapon feltüntetett kereskedő neve és tevékenységi helye.
Ha az nem EU-s, akkor nem küldheted az EU-n belülről, mert te nem is itt vagy, hanem ott. A számlát is ott állítod ki és a termékeket is egyenként vámkezelteteted amikor elküldöd a vevőnek.
Ha nem így lenne, már régen offshore zónában lenne a PingvinBolt is.

--
Kum G.
Neked már van Linux pólód?
BÚÉK!

Az a baj, ha egy delaware -ban bejegyzett cég EU fióktelep nélkül csak úgy küldözgetne árukat az EU-n belül mindenféle vámkezelés nélkül, akkor nagyon könnyen ráfoghatnák a csempészet gyanúját is.
Még akkor is, ha esetleg a termék EU-származású, és így 0% a vámtétel, akkor is kellene fiskális vámkezelést csinálni.
Szlovákia amúgy azért lenne érdemes, mert ott tényleg alacsonyak az adók, viszont abban az országban mindenki komplett idióta, minden tiszta zűrzavar, csehországban ugyan magasabb valamivel minden adó (nem sokkal azért), ám olyan patent szakemberekbe botlok folton, hogy meg vagyok nagyon lepődve. Nem hiába, közelebb vannak németországhoz.
Málta, Ciprus nagyon jó lenne adózási szempontból, sőt lehet nominee ügyvezetőket is szerepeltetni, de nagyon messze van.
Ami még érdekes, hogy míg itthon a hivatalok, adóhivatal szó szerint üldözi, basztatja a cégeket, addig szlovákoknál, cseheknél is úgy köszönnek a hivatalokban, hogy "Á, jó napot, Adózó Úr, kér egy kávét?"
Amúgy off a téma de elmesélem, mert annyira meghökkentő volt. Csütörtökön prágában voltam, egy csehországi cégnek váltottunk ki EORI számot a cseh vámhivatalnál, mert USA-ból hoznak be kocsit.
A cseh vámhivatalban minden csehül van kiírva, ugye mi meg csak magyarul, meg angolul beszéltünk.
A bejáratnál a kávégépnél álldogáltunk vagy 5 percet, tanakodtunk, hogy a 4 szintes épületben merre keressük az ügyintézést, meg hogyanis fogunk mi itt EORI számot igényelni. Pont jött egy sima vámtiszt egyenruhában kávézni, s egy cetlire felírtuk, hogy "EORI number", s mutattuk neki, hogy ezt szeretnénk (angolul nem beszélt). MEglepetésünkre a frissen kiadott kávéját letette(!!!), s az ügyfelek segítségére rohant, bevitt minket az egyik irodahelyiségbe, szólt keresett egy angolul beszélő ügyintézőt, s odaültetett minket.
Az ügyintéző a kb. 5 darab kétoldalas nyomtatványt végig segített kitölteni a cégpapírjaink alapján, 20 percen belül a kezünkben volt a tanusítvány az EORI számról.
Annyira meglepődtem, főleg azon a momentumon, hogy a vámtiszt lerakta a kávéját, s az ügyfelek siettségére rohant, hogy még most is a hatása alatt vagyok.
Magyarországon a ferihegyi vámhivatalban próbáltam egyszer hasonlót elintézni évekkel ezelőtt, na persze hiába volt minden magyarul kiírva, semmit sem lehetett megtalálni, s amikor megkérdeztem valakit, teljesen homályos válaszokat, meg rosszalló tekinteteket kaptam, kb. "most aztán féljél te paraszt, különben is mit zavarsz minket?!" stílusban, közben egyik ablaktól küldözgettek a másikig, ráment egy nap.
Prágában jártam már más hivatalban is, mindenhol gyorsan, pontosan el tudtam intézni mindent, így, nyelvtudás nélkül is.
Szóval cseheket ajánlani tudom, minden könnyen, egyszerűen, simán megy, nincsenek az adóügyek sem annyira túlbonyolítva. Pl. számlaadás: elég ha egy excel táblában vezeted a sorszámokat, még csak egymást követőnek sem kell lennie, elég, ha egyedi. A számlát olyan formátumba nyomtatod, amilyenben akarod, csak a kötelező mezőknek kell rajta lenniük, lehet akár egy excell file is minden számla, de össze is dobhatsz egy kis számlázót. A számla mehet pdf-ben is, a másolatokat sem kell sorszámozni, stb.stb.